Ekonomi Konut Fiyatları Artacak Mı?

Konut Fiyatları Artacak Mı?

8 ay önce     Ekonomi 0
Konut Fiyatları Artacak Mı?

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi, Eylül 2019 Açıklandı! Konut Fiyatları Yükselecek Mi?

TÜİK Eylül 2019 dönemine ait İnşaat Maliyet Endeksi verileri açıklandı. Bir önceki aya oranla düşen inşaat maliyet endeksi bir önceki yılın aynı ayına oranla ise yükseliş gösterdi. Müteahhitlerin yeni konut üretimi maliyetleri arttı. Peki, yaşanan yükseliş konut fiyatlarına nasıl yansıyacak, konut fiyatları yükselecek mi?

TÜİK inşaat sektörü için büyük önem taşıyan inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. 

Eylül ayına ait verilere göre bir önceki aya oranla kısmi düşüşler yaşanırken bir önceki yılın aynı dönemine oranla ise yükseliş yaşandığı görüldü. 

İnşaat Maliyet Endeksi 2018 Yılına Oranla Yüzde 4 Yükseldi! 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Eylül ayında İnşaat maliyet endeksi (İME)  bir önceki aya oranla yüzde 0,59 düşüş gösterirken 2018 yılının aynı ayına göre ise yüzde 4,02 oranında arttı.

Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 0,41, işçilik endeksi yüzde 0,97 düştü. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 3,43 düştü, işçilik endeksi yüzde 24,63 arttı.

Müteahhitlerin Konut Üretimi Maliyeti Bir Yılda Yüzde 5,53 Arttı! 

Bina inşaatı maliyet endeksi verilerinde ise Eylül 2019 döneminde bir önceki aya oranla yüzde 0,73 düşüş yaşandı. Bir önceki yılın Eylül ayına göre ise yüzde 5,53 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 0,61, işçilik endeksi yüzde 1,00 düştü. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüde 1,78 düştü, işçilik endeksi yüzde 24,93 arttı.

Emlak365.com 

 

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!