Makaleler İnşaat Demiri Piyasası

İnşaat Demiri Piyasası

8 ay önce     Makaleler 0
İnşaat Demiri Piyasası

 İnşaat Demiri Piyasası

Türkiye'de  inşaat sektörü diyince akla ilk gelen inşaat demiri fiyatlarıdır.Demir-çelik sektörünün temel girdilerinin ithal hurda ve kütük fiyatlarına endeksli olması sektördekilerin dolar kuruna,Fed'in açıklamalarına,Çin Abd ticaret savaşına ve daha birçok dış etkenden  doğrudan etkilenen piyasada uzun dönemli piyasada kalması bariz ip cambazlarını andırıyor insana.Belki de bir gözü açık uyumak bu sektördekiler için söylenmiş bir söz.Dikkat uzun süreli stres kronik rahatsızlıklara yol açar:)

Hal bu olunca piyasada sabit bir fiyattan bahsetmek neredeyse imkansız.Sektörde bu kadar farklı parametrenin olması ve temel girdilerinin ithal olması piyasanın sürekli fiyat dalgalanmasına maruz kalması anlamına gelmektedir.

Son yıllarda ekonomik durgunluğun en çok etkilendiği alan olan inşaat sektörü iflaslarla,konkortolarla dolu iki yıl geçirdi.Yapılan faiz indirimleri,yeni krediler her ne kadar çok kötü günlerin geride kaldığını belirtse de ünümüzde çok iyi günler olduğu söylenemez ama kesin olan çok zor dönemi atlatmış olmak.

Diğer bir bağlantılı sektör olan inşaat demircilerinde çok sık kullanılan bir söylem var.''Demir alan pişman almayan bin pişman''Aslında biraz abartı gibi dursa da piyasada mevduatını inşaat demirine bağlayıp da ani düşüşlerden etkilenmeyen yok değil.

Yaklaşık 1000 ton inşaat demiri alan biri en basitinden 10 kuruşluk bir düşüşte bile 100.000 tl zarar ediyor veya aksine kar ediyor.Lakin sektörde serinkanlı hareket edenlerin aksine bununla yetinmeyip klasik yatırımcı profili izlerler.

Ekonomistlerin  bu durum için iyi bir tahlili var.''Karda  anlık satış,zararda direnç göstermek'' tam da bu analizle hareket edipte aylarca hatta yıllarca zararda direnç  göstermiştir.Belki nadir bir örnek olacak ama Payas'ta inşaat demirini 10 yıl boyunca satmayan var!!!

Bazen mantıklı bir fikir olsa da genelde nakliye,depolama maliyeti,bekletme ücreti,bağlanılan paranın ölü yatırım olması gibi sebeplerden dolayı pek iyi bir fikir gibi durmamakta.

Şu olayla ilgili farklı bir fikir adına;

Amerika ilk keşfedildiği dönemde herkes de bir define bulma hevesi vardı.Herkes hazine avcılığına başlamışken birinin aklına kazma-kürek satma fikri gelmiş.Define arayanlardan çoğu kişi eli boş dönerken asıl zengin olan kazma kürek satan olmuş.Olaylara biraz da böyle bakmak gerek.

İnşaat demiri ticareti geneli itibarıyla hileli bir zarla kumar oynamaya benzer,hileyi kimin ayarladığı hakkında kimsenin bir fikri yok.Belki de bu işin doğası gelişmekte olan ülkeler için hep böyle olmak zorunda oluşudur.

Lakin inşaat demiri için ani düşüşlerin yaşandığı yıllar olan 2013-14 yıllarında sektördeki  firmalardan bazıları buna dayanamayarak kepenk kapattı.

Aynı yıllarda fabrikalar  zarlarla oynamayı ret ederek piyasaya inşaat demiri vermeyi durdurdular.Fiyatlarını kapatan fabrikalar geçici olarak da piyasadaki oyuncuların birçoğunun iflasını engelledi.Bunu sektördekiler için değil elbet kendi çıkarlarını korumak için yaptılar.

Velhasıl  kelam yıllarını inşaat demiri ticaretine adamış bir büyüğümüzün inşaat demiri için dediği gibi:Seveyim desem sevilmez,okşayayım desen elini keser,yemek istersen yenmez  şu meret.Akşam da seni rahat bırakmaz kalktı mı,indi mi,az aldık,çok aldık... ve sende hoş geldin stres.

Bunu da özelikle belirtiyor ''Dürüst ticaret daima kazandırır''.

Bu makaleyi yazarken  şuna değinmeden geçmek olmaz.Tarihi İbni Arabi dayanan bu gözlem bu yazı için önem arz etmektedir.

Zifiri karanlık bir odaya bir fil konur.Odaya sırayla insanlar alınır ve odadaki hakikatin ne olduğunu söylemelerini isterler.

Odaya girenlerden biri filin kulağına dokunur ve hakikatin geniş ve yumuşak olduğunu söyler.Filin bacağına dokunan kişi hakikatin uzun ve sert olduğunu söyler.İçlerinden biri dişine dokunur ve sivri ve keskin olduğunu söyler.İçeriye girenlerden hiç kimse fil olduğunu bilmez.

Bunun üzerine ''Hakikat parçada değil,bütündedir'' demiş  İbni Arabi.

Filin bir tarafını tutmamak dileğiyle...

insaatdemir.com

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!