Ekonomi 18 Bin kaçak Bina Yıkılacak...

18 Bin kaçak Bina Yıkılacak...

1 yıl önce     Ekonomi 0
18 Bin kaçak Bina Yıkılacak...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: 18 Bin Kaçak Bina Yıkılacak!

 Kaçak yapılarla mücadele tüm hızı ile sürerken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uydu resimleri ile kaçak yapılaşmaya göz açtırmıyor. Bakan Murat Kurum 18 bin kaçak yapıyı yıkacaklarını duyurdu. Detaylar haberimizde!

Türkiye'nin en büyük sorunları arasında yer alan çarpık kentleşme ve kaçak yapılar konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu.  Devletin Parası Hazır! Kentsel Dönüşüme Yüzde 50 Faiz Desteği Sürecek!  Kentse dönüşüm projelerini desteklemeye devam edeceklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "ülkede 1.5 milyon konutun acil dönüştürülmesi lazım.

Aciliyet gerektiren binalar 6-7 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Toplamda 8.5 milyon konut kentsel dönüşüm kapsamına giriyor. Ama bunların bir bölümünde aciliyet yok. Şu an Türkiye'deki yapı stokunun yüzde 45-50'si depreme hazır. Kullanılan inşaat demirinin kalitesi de önem arz ediyor.Payasta inşaat demiriyle uğraşanlarında bu konudan rahatsız oldukları biliniyor.

Yıllık dönüşümde 300 bin konut hedefi koyduk. 2023'e kadar bunu yapacak becerimiz var. "Bunun yüzde 15'ini yani 50 bin konutu biz yapalım geri kalanı özel sektör yapsın" dedik. Kentsel dönüşüm için yüzde 50'ye kadar faiz desteğini İller Bankası'ndan kredi olarak verebiliyoruz. 4 milyar lira paramız var.

Bir belediye gelsin "Kentsel dönüşüm yapacağım yüzde 50 faiz desteği istiyorum" desin, para hazır" diyerek faiz desteğinin süreceğini dile getirdi.Bu destek inşaat demiri işini yapanlara yaracak gibi özellikle Türkiye'nin inşaat sektörünün bel kemiği olan inşaat demiriyle ünlenen yerlerin de olumlu karşılanacağı tahmin edilir.Bu yerlerin başında Payas,Karabük,İskenderun,İzmir demirciler işiyle ünlenen yerlerin başında gelmektedir.

Türkiye'de Toplam Kaçak Yapı Sayısı Ne Kadar?

 Kaçak yapılarla mücadele konusunda sıfır tolerans ile hareket ettiklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Türkiye'de 21 bin kaçak yapı var. Bunların 3 bin 300'ünü yıktık ve yıkmaya da devam edeceğiz. SİT alanlarındaki kaçak yapı yaklaşık 4 bin. Bunlarında bin 400'ü için suç duyurusunda bulunduk, 423'ünü yıktık, kaçak yapıları yıkımlarımızda aralıksız devam ediyor. İmar denetçisi sayısını 2 bin 100'e çıkardık. Kısa vadede hedeflerinin bu sayıyı 3 bine çıkaracağız" diyerek son rakamları da paylaştı

Emlak365.com

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!